Canaletto 2.0, czyli warszawska gra na spostrzegawczość to podróż tropem obrazów wenecjanina, Bernarda Belotto, zwanego Canalettem, który był nadwornym malarzem króla Stanisława Augusta.

Ideą strony jest wędrówka Krakowskim Przedmieściem od Nowego Światu do Placu Zamkowego w Warszawie. Przewodnikiem po stolicy jest pięć obrazów Canaletta. Malarz uwiecznił Warszawę w czasie jej rozkwitu w drugiej połowie XVIII wieku.


Strona składa się z dwóch części: GRAJ i ZWIEDZAJ
GRA (PLAY) opiera się na pomyśle domalowania do obrazów Canaletta postaci, fragmentów architektury i innych elementów z późniejszych czasów. W ten sposób powstały “wieloczasowe kolaże”. Zadaniem graczy jest odkrycie i wskazanie elementów dodanych do Oprócz GRY aplikacja udostępnia opcję ZWIEDZAJ (EXPLORE), dzięki której odbiorca ma możliwość poznania Warszawy z czasów Canaletta i zdobycia wielu ciekawostek i informacji na temat jej architektury, mieszkańców oraz gości odwiedzjących stolicę, ich strojów i obyczajów.
Zarówno aplikacja, jak i strona są dostępne w dwóch wersjach językowych: polskiej (PL) i angielskiej (EN).

Realizatorem projektu jest Stowarzyszenie Badawczo-Animacyjne Flaneur we współpracy z Agencją Artystyczną Nr 1. Projekt został dofinansowany w ramach konkursu “Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury (2020).

Specjalne podziękowania dla Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum za udostępnienie cyfrowych wersji prac Bernarda Bellotta na potrzeby realizacji projektu Canaletto 2.0